Klacht over vermiste gouden ketting in ziekenhuis afgewezen

De Geschillencommissie Zorg




Commissie: Ziekenhuizen    Categorie: (On)zorgvuldigheid    Jaartal: 2026
Soort uitspraak: bindend advies   Uitkomst: ongegrond   Referentiecode: 1320815/1332064

De uitspraak:

Waar gaat de uitspraak over?

Deze zaak gaat over een vrouw die na een fietsongeluk bewusteloos in het ziekenhuis werd opgenomen. Toen zij weer bij bewustzijn kwam, ontdekte zij dat haar gouden ketting was verdwenen. Volgens haar heeft het ziekenhuis onvoldoende geregistreerd welke persoonlijke eigendommen tijdens de behandeling zijn verwijderd, waardoor de ketting vermist is geraakt. Zij hield het ziekenhuis verantwoordelijk voor de verdwijning en vroeg een schadevergoeding van € 875 voor de waarde van de ketting, plus een vergoeding voor de emotionele schade die zij had geleden. Het ziekenhuis stelde dat uit onderzoek niet is gebleken dat de ketting bij aankomst aanwezig was of door medewerkers is afgedaan. Tijdens de behandeling zijn meerdere onderzoeken uitgevoerd en geen van de betrokken medewerkers kon zich herinneren de ketting te hebben gezien. De Geschillencommissie oordeelt dat niet kan worden vastgesteld dat de vrouw haar ketting droeg toen zij in het ziekenhuis aankwam. Uit het medisch dossier en de gemaakte röntgenfoto’s blijkt evenmin dat een ketting aanwezig was. Omdat niet is bewezen dat de ketting in het ziekenhuis is zoekgeraakt of dat medewerkers onzorgvuldig hebben gehandeld, kan het ziekenhuis hiervoor niet aansprakelijk worden gehouden. Ook ziet de commissie geen aanwijzingen dat de klacht onzorgvuldig is afgehandeld. De klacht wordt daarom ongegrond verklaard en het verzoek om schadevergoeding wordt afgewezen.

De volledige uitspraak

Onderwerp van het geschil

Het geschil betreft het handelen van het ziekenhuis bij de vermissing van een gouden ketting van klaagster.

Standpunt van klaagster

Klaagster is vanwege een fietsongeluk op 1 juli 2025 in het ziekenhuis van de zorgaanbieder opgenomen. Klaagster was buiten bewustzijn en is door de ambulancedienst naar het ziekenhuis vervoerd. Toen klaagster bijkwam, ontdekte zij dat haar gouden ketting, die zij altijd droeg, verdwenen was. Klaagster heeft navraag gedaan bij de ambulancedienst en daar werd haar te kennen gegeven dat de ketting niet tijdens het vervoer is verwijderd. Klaagster begrijpt niet dat door het ziekenhuis niet is geregistreerd welke eigendommen zijn verwijderd. Door het personeel van het ziekenhuis zijn de oorbellen van klaagster uitgedaan en op haar nachtkastje gelegd; dat is zichtbaar op een foto. Ook het T-shirt van klaagster is verwijderd maar dit is, net als het afdoen van de ketting, niet geregistreerd. Doordat het ziekenhuis de registratie van eigendommen van patiënten niet goed op orde heeft is de ketting van klaagster vermist geraakt. Klaagster houdt de zorgaanbieder verantwoordelijk voor die vermissing maar de zorgaanbieder heeft de aansprakelijkheid afgewezen. Klaagster vraagt de commissie dan ook om een erkenning van haar klacht en om het toekennen van een schadevergoeding van € 875,– (de waarde van de ketting). Ook verlangt klaagster een vergoeding voor de emotionele schade die zij heeft geleden. De ontkennende wijze waarop de zorgaanbieder met haar klacht is omgegaan heeft haar geraakt.

Standpunt van de zorgaanbieder

Klaagster is op 1 juli 2025 met de ambulance binnengebracht bij de Spoedeisende hulp (SEH) van het ziekenhuis vanwege een val met de fiets. Klaagster was buiten bewustzijn. Bij klaagster zijn meerdere onderzoeken verricht op de Afdeling Radiologie, waaronder een CT-scan, meerdere röntgenfoto’s en een echografie. Uiteindelijk werd klaagster overgebracht naar de Afdeling Acute Opname (AOA). Op 3 juli 2025 is zij ontslagen uit het ziekenhuis.

Uit navraag bij de betrokkenen op de afdelingen SEH, Radiologie en AOA blijkt dat niemand zich kan herinneren de ketting van klaagster te hebben gezien, in ontvangst te hebben genomen of die te hebben afgedaan. De zorgaanbieder stelt zich dan ook op het standpunt dat onduidelijk is waar de ketting is zoekgeraakt nu er geen aanwijzingen zijn dat klaagster een ketting droeg toen zij in het ziekenhuis werd opgenomen. De zorgaanbieder betreurt het dat klaagster haar ketting is kwijtgeraakt en dat zij de wijze waarmee met haar klacht is omgegaan als emotioneel belastend heeft ervaren. De zorgaanbieder heeft zorgvuldig, adequaat en binnen de daarvoor geldende termijnen op de klacht gereageerd, die onderzocht en afgehandeld.

Beoordeling van het geschil

In geschil tussen partijen is de vermissing van de gouden ketting van klaagster.

Ter zitting heeft de gemachtigde van de zorgaanbieder op verzoek van de commissie en met toestemming van klaagster het medisch dossier van klaagster geopend. Uit het medisch dossier blijkt dat klaagster op 1 juli 2025 op de SEH is binnengebracht met zogenoemde ‘headblocks’ om de nek te fixeren. Headblocks worden aangebracht bij een vermoeden van nekletsel. Die headblocks worden niet verwijderd voordat uit röntgenfoto’s blijkt dat van nekletsel geen sprake is. Op de röntgenfoto’s, waaronder een thorax foto, zijn de headblocks zichtbaar en twee electroden, maar geen ketting, aldus de gemachtigde.
Op basis van de overgelegde stukken en hetgeen ter zitting naar voren is gekomen kan niet worden vastgesteld dat klaagster een gouden ketting droeg bij aankomst in het ziekenhuis. Alleen al daarom kan niet worden vastgesteld dat eigendommen van klaagster vermist zijn geraakt door onzorgvuldig handelen van medewerkers van het ziekenhuis. Van onzorgvuldig handelen bij het afhandelen van de klacht van klaagster is de commissie evenmin gebleken.

Dat betekent dat de klacht ongegrond is en de gevorderde schadevergoeding moet worden afgewezen nu van onzorgvuldig handelen door medewerkers van de zorgaanbieder in deze zaak niet is gebleken.

Derhalve wordt als volgt beslist.

Beslissing

De commissie verklaart de klacht van klaagster ongegrond en wijst het door haar verzochte af.

Aldus beslist door de Geschillencommissie Ziekenhuizen, bestaande uit mevrouw mr. A.D.R.M. Boumans, voorzitter, de heer prof. dr. J.A. van der Hage, de heer mr. R.P. Gerzon, leden, in aanwezigheid van mevrouw mr. J.C. Quint, secretaris, op 16 juni 2026.