Geschil over gewijzigd zorgplan beslist in voordeel cliënt

De Geschillencommissie Zorg




Commissie: Gehandicaptenzorg    Categorie: Behandelingsovereenkomst    Jaartal: 2025
Soort uitspraak: bindend advies   Uitkomst: gegrond   Referentiecode: 1213422/1284009

De uitspraak:

Waar gaat de uitspraak over?

De cliënt klaagt dat het zorgplan dat in november 2024 samen met de zorgaanbieder is afgesproken, niet wordt uitgevoerd en zonder toestemming is veranderd. Het dagprogramma werd in januari 2025 aangepast, terwijl dit volgens de cliënt niet mocht. De zorgaanbieder zegt dat het zorgplan soms niet haalbaar was door personeelstekort en de zorg voor andere cliënten. De commissie vindt dat het zorgplan een afspraak is waar de zorgaanbieder zich aan moet houden, ongeacht interne problemen. Daarom is de klacht gegrond, moet het zorgplan volledig worden uitgevoerd zoals afgesproken, en moet de zorgaanbieder het klachtengeld van € 52,50 terugbetalen.

De volledige uitspraak

in het geschil tussen

mevrouw [naam], wonende te [woonplaats] (hierna te noemen: de cliënt)

En

SDW, gevestigd te Roosendaal
(hierna te noemen: de zorgaanbieder).

Onderwerp van het geschil

De cliënt heeft de klacht voorgelegd aan de zorgaanbieder.

Het geschil betreft het niet naleven dan wel zonder toestemming van betrokkenen wijzigen van het zorgplan.

Standpunt van de cliënt

Voor het standpunt van de cliënt verwijst de commissie naar de overgelegde stukken. In de kern komt dat op het volgende neer.

De klacht van de cliënt ziet op het niet naleven van het zorgplan dat is opgesteld tussen de cliënt en de zorgaanbieder, dan wel het zonder toestemming van de cliënt wijzigen van voornoemd zorgplan.

Ten behoeve van de cliënt is in november 2024 een nieuw zorgplan vastgesteld. Dit zorgplan is opgesteld door de gedragsdeskundige en coach van zorgaanbieder, in samenspraak met de cliënt en betrokkenen van de cliënt. Op 15 januari 2025 is het dagprogramma van de cliënt, dat onderdeel uitmaakt van het overeengekomen zorgplan, zonder medeweten en toestemming van de cliënt (en diens betrokkenen) gewijzigd. Het dagprogramma dat op 15 januari 2025 het originele dagprogramma verving is een zeer uitgeklede versie van de in november 2024 overeengekomen versie. Door de cliënt (en diens betrokkenen) is herhaaldelijk gewezen op het feit dat het overeengekomen zorgplan door de wijzigingen in het dagprogramma niet wordt nageleefd. Dit leidt ertoe dat de zorg al maandenlang niet naar behoren wordt uitgevoerd, en dit gaat ten koste van de cliënt. Ondanks herhaalde verzoeken om het zorgplan zoals overeengekomen in november 2024 uit te voeren, weigert de zorgaanbieder dat.

Ter zitting is namens de cliënt nog het volgende naar voren gebracht. Het zorgplan is zorgvuldig opgesteld met de gedragsdeskundige van zorgaanbieder omdat de cliënt achteruit ging. Door de gedragsdeskundige en coach, tezamen met de cliënt en haar verwanten is daarom in november 2024 een nieuw zorgplan opgesteld. Dit zorgplan is eerst als concept voorgelegd aan het team dat het zorgplan moet uitvoeren. Na een enkele aanpassing, is het team akkoord gegaan met het zorgplan zoals dat overeengekomen is in november 2024.

Standpunt van de zorgaanbieder

Voor het standpunt van de zorgaanbieder verwijst de commissie naar de overgelegde stukken. In de kern komt dat op het volgende neer.

De zorgaanbieder erkent dat het vastgestelde dagprogramma niet altijd volledig is nageleefd en dat dit tot verwarring of teleurstelling bij de cliënt kan hebben geleid. De zorgaanbieder stelt zich op het standpunt dat zij niet tekort is geschoten in haar zorgplicht. De zorgaanbieder heeft de geleverde zorg aan de cliënt verricht overeenkomstig haar indicatie en de geldende richtlijnen. De zorgaanbieder was genoodzaakt om soms van het zorgplan (en het daarin opgenomen dagprogramma) af te wijken. Hoewel het afwijken van het zorgplan niet de gewenste gang van zaken is, waren deze keuzes in veel gevallen noodzakelijk om passende zorg te kunnen blijven bieden aan alle betrokkenen. De zorgaanbieder heeft te maken met een dynamische zorgomgeving waarin zij voortdurend moet afwegen hoe beschikbare tijd, middelen en personeel het best kan worden ingezet. Dit betekent dat het dagprogramma in de praktijk soms anders kan verlopen dan aanvankelijk voorzien. Dit is mede het gevolg van de noodzaak om ook aan anderen binnen de groep of instelling adequate zorg en aandacht te bieden. De zorgaanbieder benadrukt het te betreuren dat het vastgestelde dagprogramma in de praktijk niet altijd haalbaar is gebleken.

Ter zitting is door de zorgaanbieder nog het volgende naar voren gebracht. Bij het opstellen van het zorgplan is teveel rekening gehouden met de zorg voor de cliënt en onvoldoende met de overige cliënten die de zorgaanbieder in zorg heeft. De gedragsdeskundige met wie het zorgplan is opgesteld, heeft teveel meebewogen met de cliënt waardoor er een zorgplan overeengekomen is dat niet volledig kan worden uitgevoerd. Door het team dat het zorgplan moet uitvoeren is aangegeven dat het onuitvoerbaar is. Het team is niet geconsulteerd voordat het zorgplan werd vastgesteld.

Beoordeling van het geschil

Tussen de zorgaanbieder en de cliënt is een zorgplan overeengekomen. Dit zorgplan is opgesteld door de zorgaanbieder, en de zorgaanbieder en de cliënt zijn hier beiden mee akkoord gegaan. De overeenkomst tussen de zorgaanbieder en de cliënt brengt met zich mee dat de zorgaanbieder het zorgplan zoals dat is vastgesteld in november 2024 moet uitvoeren. Hieraan doet niet af dat de gedragsdeskundige van de zorgaanbieder bij de totstandkoming van het zorgplan al dan niet teveel is meebewogen met de cliënt. Noch wordt de zorgaanbieder van haar verplichtingen ontslagen omdat het team het zorgplan niet wil uitvoeren of de zorg voor overige cliënten de uitvoering bemoeilijkt.

Het vorenstaande betekent dat het zorgplan inclusief het daarin opgenomen dagprogramma zoals dat is opgesteld in november 2024 in zijn geheel en zonder wijzigingen dient te worden uitgevoerd. Derhalve is de klacht gegrond.

Omdat de klacht van de cliënt gegrond is, zal de commissie voorts bepalen dat de zorgaanbieder het door de cliënt betaalde klachtengeld van € 52,50 aan haar dient te vergoeden.

Derhalve wordt als volgt beslist.

Beslissing

De commissie:

– verklaart de klacht van de cliënt gegrond;
– bepaalt dat het zorgplan zoals overeengekomen tussen de cliënt en zorgaanbieder in november 2024 moet worden uitgevoerd;
– bepaalt dat de zorgaanbieder overeenkomstig het reglement van de commissie binnen 14 dagen na verzending van dit bindend advies een bedrag van € 52,50 aan de cliënt dient te vergoeden ter zake van het klachtengeld.

Aldus beslist door de Geschillencommissie Zorg Algemeen, bestaande uit mevrouw mr. A.D.R.M. Boumans, voorzitter, de heer H.A. van Dam, mevrouw drs. Y.J.M. ten Brummelhuis MSM, leden, in aanwezigheid van mevrouw mr. S.M.E. Balfoort en mevrouw mr. K.E. Heins, beiden secretaris, op 5 november 2025.