Commissie: Verpleging Verzorging en Geboortezorg
Categorie: Kwaliteit zorgverlening
Jaartal: 2026
Soort uitspraak: bindend advies
Uitkomst: deels gegrond
Referentiecode:
1329090/1340029
De uitspraak:
Waar gaat de uitspraak over?
De uitspraak betreft een klacht over de afwijzing van logeerzorg en de communicatie daarover. De commissie oordeelt dat de zorgaanbieder onvoldoende zorgvuldig heeft gecommuniceerd, maar de aanvraag voor logeerzorg wel mocht afwijzen. De klacht is daarom gedeeltelijk gegrond.
De volledige uitspraak
in het geschil tussen
[cliënt]en
Domus Magnus B.V., gevestigd te Hilversum
(hierna te noemen: de zorgaanbieder).
Samenvatting
De commissie verklaart een klachtonderdeel over communicatie rondom onder andere de klachtafhandeling gegrond en verklaart een klachtonderdeel over het afwijzen door de zorgaanbieder van een aanvraag voor logeerzorg ongegrond.
Behandeling van het geschil
Partijen zijn overeengekomen dit geschil bij bindend advies door de Geschillencommissie Verpleging Verzorging en Geboortezorg (verder te noemen: de commissie) te laten beslechten.
Cliënt heeft de klacht voorgelegd aan de zorgaanbieder. De commissie heeft kennisgenomen van de overgelegde stukken.
Partijen zijn tijdig en behoorlijk opgeroepen ter zitting te verschijnen.
Ter zitting werd cliënt vertegenwoordigd door [naam] (partner van cliënt) en (naam) [rechtsbijstand].
Ter zitting werd de zorgaanbieder digitaal vertegenwoordigd door [naam] (klachtenfunctionaris), [naam] (advocaat) en [naam] (kwaliteitscoach en kennisspecialist).
De behandeling heeft plaatsgevonden op 9 oktober 2026 te Utrecht.
De commissie heeft het volgende overwogen.
Beoordeling
De klacht van cliënt
Afwijzing van de aanvraag
Cliënt heeft twee keer verbleven in het zorghotel van de zorgaanbieder, op [woonzorglocatie], te weten van 18 tot en met 22 september 2024 en van 23 tot en met 29 maart 2025. Nadat cliënt op 15 juni 2025 een nieuw verzoek tot verblijf had ingediend, dat had moeten plaatsvinden van 1 tot en met 8 september 2025, werd [partner van cliënt] op 24 juni 2025 telefonisch en vervolgens schriftelijk geïnformeerd dat een nieuw verblijf in het zorghotel niet mogelijk was. Reden hiervoor was dat cliënt zeer intensieve zorg nodig heeft die veel tijd in beslag neemt. Volgens [partner van cliënt] heeft de zorgaanbieder als reden voor de afwijzing van de aanvraag tot een nieuw verblijf ook aangevoerd dat cliënt niet de juiste indicatie voor het aantal uren had dat zij afneemt. Op 27 juni 2025 heeft [partner van cliënt] per email gereageerd en opgemerkt dat die intensieve zorgvraag tijdens het laatste verblijf en daarna tot 24 juni 2025 nooit aan de orde is gesteld. Ook heeft [partner van cliënt] medegedeeld dat er geen belemmering lijkt te zijn om de zorgindicatie bij te stellen zodat er door de zorgaanbieder kan worden geanticipeerd op meer uren zorg. Cliënt en [partner van cliënt] hebben geen reactie op de email van 27 juni 2026 ontvangen en ook anderszins niet meer van de zorgaanbieder vernomen.
Klachtafhandeling
Op 20 augustus 2025 heeft [partner van cliënt] per email een klacht ingediend bij de zorgaanbieder. Op 11 september 2025 heeft een klachtenfunctionaris gereageerd met de mededeling dat het bericht is uitgezet in de organisatie en dat het serieus wordt opgepakt. Op 20 oktober 2025 heeft [partner van cliënt] een herinneringsemail gestuurd omdat er niet meer van de zorgaanbieder was vernomen. Op 13 januari 2026 heeft mr. Van Zonsbeek de zorgaanbieder per brief gesommeerd binnen zeven dagen inhoudelijk te reageren op de klacht.
Uit een brief van 30 januari 2026 van de klachtenfunctionaris blijkt onder andere dat er op 21 november 2025 door [Regiodirecteur], een email is gestuurd naar een foutief emailadres. Het was de bedoeling de email aan cliënt te sturen. De email heeft cliënt echter nooit bereikt. Bovendien blijkt de op 11 september 2025 verkeerd te zijn geadministreerd waardoor er niet eerder op is gereageerd. In de email van 21 november 2025 is de zorgaanbieder inhoudelijk op de klacht ingegaan.
In de afronding van de klacht van 30 januari 2026 concludeert de zorgaanbieder dat de opvolging van en communicatie over de klacht onzorgvuldig is geweest. Dit onderdeel van de klacht wordt gegrond verklaard.
De zorgaanbieder heeft de inhoudelijke klachtpunten als volgt beantwoord.
Volgens de zorgaanbieder heeft de locatiemanager tijdens het verblijf van cliënt van 23 tot en met 29 maart 2025 een aantal keren met cliënt gesproken over de zorgzwaarte. De benodigde zorg bleek tijdens het tweede verblijf in maart 2025 te intensief voor logeerzorg. Op verschillende momenten tijdens het verblijf had cliënt zorg nodig waarbij gelijktijdige inzet van twee medewerkers noodzakelijk was om de zorg veilig te kunnen verlenen. Cliënt is geadviseerd een Wlz-indicatie aan te vragen zodat zij toegang zou krijgen tot reguliere Wlz-instellingen in de omgeving. Met die indicatie zou cliënt echter nog steeds geen gebruik kunnen maken van (logeer)zorg van de zorgaanbieder.
Op de email van 27 juni 2025 is niet meer gereageerd omdat er geen nieuwe informatie in was opgenomen die van invloed kon zijn op de genomen beslissing over het niet langer bieden van logeerzorg aan cliënt. Achteraf gezien was het zorgvuldiger geweest als de zorgaanbieder dit expliciet aan cliënt en [partner van cliënt] had bevestigd.
Klacht bij commissie
Volgens cliënt is de vermeende zorgzwaarte onvoldoende onderbouwd. Er wordt niet onderbouwd voor welke handelingen tweepersoonshulp nodig is en hoe vaak die hulp nodig is. Ook kon de zorg in maart 2025 wel veilig en verantwoord worden uitgevoerd. Het is onduidelijk waarom dat daarna niet meer mogelijk was. Tenslotte is de zorgaanbieder tekortgeschoten in de informatievoorziening, nu zij volgens cliënt tijdens of direct na het verblijf in maart 2025 duidelijk had moeten maken dat de zorg niet meer kon worden geleverd.
Volgens cliënt kan de klacht worden opgelost doordat de zorgaanbieder weer logeerzorg aan cliënt verleent.
Het (aanvullende) standpunt van de zorgaanbieder
Op 24 juni 2025 is telefonisch aan [partner van cliënt] uitgelegd dat de zorgzwaarte die cliënt nodig heeft door het zorghotel niet kon worden geleverd. Daarnaast is medegedeeld dat de zorgaanbieder die zorg ook niet gefinancierd kreeg. Dat was in maart 2025 gebleken. Er was volgens de zorgaanbieder geen reden om dit tijdens het verblijf in maart 2025 met cliënt te bespreken omdat de zorgmedewerkers de gewenste en noodzakelijke zorg in maart 2025, om cliënt niet in de steek te laten, wel hebben uitgevoerd. Volgens de zorgaanbieder is er tijdens het verblijf in maart 2025 uit het oogpunt van gastvrijheid niet met cliënt over gesproken.
De zorg die cliënt nodig heeft, valt echter onder intensieve verpleeghuiszorg die niet binnen het aanbod van het zorghotel valt. De zorgaanbieder wijst erop dat er geen sprake is van een doorlopende zorgovereenkomst en dat elk verblijf in het zorghotel afzonderlijk wordt beoordeeld. Het staat de zorgaanbieder vrij een verzoek tot verblijf af te wijzen. Het advies om een andere zorgindicatie aan te vragen was erop gericht om bij een andere zorginstelling wel tijdelijk te kunnen verblijven. Ook met een andere zorgindicatie kon cliënt geen logeerzorg meer worden geboden door de zorgaanbieder.
Inmiddels wordt er door de zorgaanbieder geen logeerzorg meer geboden.
De overwegingen van de commissie
De commissie concludeert dat de klacht in hoofdlijnen uit twee klachtonderdelen bestaat, te weten:
– klachtonderdeel A: communicatie
– klachtonderdeel B: afwijzing van de aanvraag voor logeerzorg.
Ten aanzien van de communicatie overweegt de commissie als volgt. De commissie is van oordeel dat de zorgaanbieder direct na het eindigen van de tweede logeerperiode in maart 2025, cliënt had moeten informeren over het feit dat de zorgzwaarte die cliënt nodig had, niet meer door de zorgaanbieder kon worden geleverd. Dat had voorkomen dat cliënt zich niet nog maandenlang onterecht heeft verheugd op een nieuw verblijf in het zorghotel. De commissie concludeert dat er tegenstrijdige verklaringen zijn afgelegd over dat er tijdens het verblijf van cliënt in maart 2025 is gesproken over het feit dat de zorgzwaarte van cliënt te zwaar was of was geworden voor een verblijf in het zorghotel. Het lijkt erop dat er in maart 2025 niet met cliënt over is gesproken. Naar het oordeel van de commissie was dit ook niet noodzakelijk omdat het verblijf van cliënt daardoor wellicht zou zijn verpest en het zorghotel voor die ene keer wel in staat was, de zorg te leveren die cliënt nodig heeft. Cliënt had echter, zoals reeds geoordeeld, wel direct na het verblijf in maart 2025 moeten worden geïnformeerd. De commissie is van oordeel dat de zorgaanbieder door cliënt eerst op 24 juni 2025 te informeren in de communicatie is tekortgeschoten.
Dat geldt naar het oordeel van de commissie ook wat betreft de communicatie rondom de klachtafhandeling. De klachtafhandeling was onzorgvuldig door het tekortschieten in de communicatie. Het feit dat de klacht in eerste instantie verkeerd is geadministreerd waardoor er eerst op 25 november 2025 inhoudelijk op is gereageerd, is de zorgaanbieder aan te rekenen. Dat de email op 25 november 2025 naar een onjuist emailadres is gestuurd en dat er kennelijk niet is gecontroleerd of de email is ontvangen (bijvoorbeeld door een verzoek om ontvangstbevestiging of telefonische navraag), is slordig en onzorgvuldig.
Op grond van vorenstaande is de commissie dan ook van oordeel dat het klachtonderdeel communicatie gegrond is.
Wat betreft de afwijzing van de aanvraag voor logeerzorg op zichzelf, is de commissie van oordeel dat de zorgaanbieder hiertoe mocht overgaan. Er is geen sprake van een doorlopende zorgovereenkomst, zodat de zorgaanbieder elke nieuwe aanvraag (voor in dit geval logeerzorg) afzonderlijk moet beoordelen. Daarbij staat het de zorgaanbieder vrij een aanvraag (ook zonder onderbouwing) af te wijzen. De zorgaanbieder heeft de afwijzing wel onderbouwd en heeft dat naar het oordeel van de commissie voldoende duidelijk gedaan. De commissie is van oordeel dat klachtonderdeel B ongegrond is.
Op grond van al het voorgaande is de commissie van oordeel dat de klacht ten dele gegrond is.
Derhalve wordt als volgt beslist.
Beslissin
De commissie:
– verklaart klachtonderdeel A gegrond;
– verklaart klachtonderdeel B ongegrond;
– bepaalt dat, nu de klacht gedeeltelijk gegrond is, de zorgaanbieder overeenkomstig het reglement van de commissie een bedrag van € 52,50 aan cliënt dient te vergoeden ter zake van het klachtengeld;
– bepaalt dat de betaling van het klachtengeld binnen een maand na de verzenddatum van dit bindend advies dient plaats te vinden.
Aldus beslist door de Geschillencommissie Verpleging Verzorging en Geboortezorg, bestaande uit de heer mr. M.M. Verhoeven, voorzitter, de heer dr. M. Decates, de heer J. Zomerplaag, leden, in aanwezigheid van mevrouw mr. C. Koppelman, secretaris, op 9 oktober 2026.