Behandeling sloot onvoldoende aan bij hulpvraag, maar schadevergoeding afgewezen

De Geschillencommissie Zorg




Commissie: Zorg Algemeen    Categorie: Behandeling    Jaartal: 2026
Soort uitspraak: bindend advies   Uitkomst: gegrond   Referentiecode: 1311040/1329217

De uitspraak:

Waar gaat de uitspraak over?

De uitspraak betreft een klacht van een cliënt tegen VillaRamadas GGZ B.V. omdat de aangeboden behandeling niet aansloot bij zijn hulpvraag. De cliënt zocht begeleiding om een terugval in alcohol- en middelengebruik te voorkomen en wilde individuele gesprekken met een psycholoog, maar kreeg een intensief behandelprogramma met groepssessies aangeboden. De zorgaanbieder erkende dat de behandeling niet passend was voor de cliënt. Daarom verklaart de commissie de klacht gegrond. Het verzoek om schadevergoeding wordt afgewezen, omdat niet is aangetoond dat de gestelde inkomensschade het gevolg was van de tekortkoming van de zorgaanbieder. Wel moet het klachtengeld aan de cliënt worden vergoed.

De volledige uitspraak

in het geschil tussen

de heer [naam], wonende te [plaatsnaam] (hierna te noemen: de cliënt)

en

VillaRamadas GGZ B.V., gevestigd te Sittard
(hierna te noemen: de zorgaanbieder).
gemachtigde: de heer [naam]

Behandeling van het geschil

Partijen zijn overeengekomen dit geschil bij bindend advies door de Geschillencommissie Zorg Algemeen (verder te noemen: de commissie) te laten beslechten.

De commissie heeft kennisgenomen van de overgelegde stukken.

De behandeling heeft plaatsgevonden op 16 juni 2026 te Utrecht. Partijen zijn ter zitting verschenen en hebben hun standpunt nader toegelicht. De zorgaanbieder werd daarbij vertegenwoordigd door mevrouw [naam] (directie assistent), mevrouw [naam] (psycholoog) en bijgestaan door de heer [naam] (gemachtigde). De vertegenwoordigers van de zorgaanbieder hebben de zitting digitaal bijgewoond.

Onderwerp van het geschil

Het geschil betreft de behandeling die de zorgaanbieder de cliënt heeft geboden. De cliënt verwijt de zorgaanbieder dat die behandeling niet aansloot bij zijn hulpvraag waardoor hij niet de zorg heeft ontvangen die hij nodig had.

Standpunt van de cliënt

De cliënt heeft zich eind 2024 tot de zorgaanbieder gewend omdat hij hulp zocht voor het voorkomen van een terugval in alcohol- en middelengebruik. Eerder had de cliënt elders een behandeling gevolgd met een wekelijks bezoek aan een psycholoog en daar had hij goede stappen mee gemaakt. Toen die behandeling eindigde, wilde de cliënt een dergelijke behandeling en frequentie voortzetten. Op de site van de zorgaanbieder werd maatwerk beloofd, gericht op de individuele cliënt en afgestemd op zijn/haar hulpvraag en probleem. Van dat maatwerk bleek echter totaal geen sprake. De cliënt werd in een standaard behandelplan gemanoeuvreerd met groepstherapieën en een heel behandelteam. In plaats van het verzochte consult van eenmaal per week werd van de cliënt verlangd dat hij drie tot vier dagen per week zou deelnemen aan groepssessies.

De cliënt voelde zich met de rug tegen de muur staan en is, tegen zijn wil, akkoord gegaan met het behandelvoorstel. Al gauw bleek dat de cliënt gelijk had; de groepstherapie paste totaal niet bij zijn hulpvraag en was veel te intensief. De cliënt heeft de therapie dan ook na ongeveer zes weken op 24 januari 2025 geannuleerd. Het herstel van de intensieve therapie heeft de cliënt twee maanden gekost; twee maanden waarin hij weer op moest krabbelen en hij niet kon werken en evenmin een uitkering (van € 1.278,18 per maand) heeft ontvangen vanwege de vermogenstoets die daarvoor geldt.

De cliënt heeft zijn klachten voorgelegd aan de zorgaanbieder, wat tot een goed gesprek heeft geleid. Over een schadevergoeding zijn partijen het echter niet eens geworden om welke reden de cliënt de commissie vraagt om een oordeel. Als de cliënt gedurende de twee maanden had kunnen werken had hij, gelet op zijn opleiding en werkervaring, € 5.100,– per maand kunnen verdienen.

Standpunt van de zorgaanbieder

De zorgaanbieder heeft erkend dat hij de cliënt niet de door hem gewenste behandeling heeft geboden. In plaats van het verzochte wekelijkse consult met een psycholoog, heeft de zorgaanbieder de cliënt een therapie met groepssessies onder leiding van meerdere therapeuten aangereikt. Bij die behandeling hebben cliënten met verslavingsproblematiek vaak veel baat. De zorgaanbieder betreurt het dat de cliënt de behandeling anders heeft ervaren dan verwacht en gehoopt en rekent zich dat aan. De zorgaanbieder probeert behandelingen en therapieën zoveel mogelijk af te stemmen op de individuele cliënt maar bij de cliënt is dat niet goed gelukt. De zorgaanbieder heeft gesprekken gevoerd met de cliënt en heeft getracht tot een regeling in der minne te komen, maar daar zijn partijen niet in geslaagd.

Beoordeling van het geschil

Ter zitting heeft de zorgaanbieder erkend dat de cliënt niet de behandeling is aangeboden en heeft ontvangen die paste bij zijn hulpvraag. De klacht van de cliënt is dan ook gegrond. Partijen zijn het er niet over eens geworden of aan de cliënt schadevergoeding toekomt.

Voor het toekennen van schadevergoeding is ten minste vereist dat de zorgaanbieder in enig opzicht toerekenbaar is tekortgeschoten in de nakoming van de behandelingsovereenkomst en voorts dat er een causaal verband is tussen deze tekortkoming en de schade die wordt gevorderd.

Door de cliënt niet de behandeling te bieden die paste bij zijn hulp- en zorgvraag heeft de zorgaanbieder niet voldaan aan zijn zorgplicht ten opzichte van de cliënt. Het causale verband tussen het niet voldoen aan die zorgplicht en de gevorderde schade ontbreekt echter.

Ter zitting is naar voren gekomen dat de cliënt geen inkomsten uit arbeid of een uitkering ontving voordat hij de behandelingsovereenkomst met de zorgaanbieder aanging. De cliënt heeft niet, althans onvoldoende, aangetoond dat het voor hem niet mogelijk was om werkzaamheden te verrichten of een inkomen te genereren in de twee maanden na het annuleren van de behandeling. Evenmin heeft de cliënt aangetoond dat die onmogelijkheid is toe te rekenen aan de zorgaanbieder. Het verzoek tot het toekennen van schadevergoeding wordt dan ook afgewezen. Omdat de klacht gegrond is zal de commissie wel bepalen dat de zorgaanbieder het klachtengeld aan de cliënt dient te vergoeden.

Derhalve wordt als volgt beslist.

Beslissing

De commissie:

– verklaart de klacht van de cliënt gegrond;
– wijst het verzoek tot het toekennen van schadevergoeding af;
– bepaalt dat de zorgaanbieder overeenkomstig het reglement van de commissie een bedrag van € 52,50 aan de cliënt dient te vergoeden ter zake van het klachtengeld.

Aldus beslist door de Geschillencommissie Zorg Algemeen, bestaande uit mevrouw mr. A.D.R.M. Boumans, voorzitter, de heer drs. T. Knap en de heer mr. R.P. Gerzon, leden, in aanwezigheid van mevrouw mr. J.C. Quint, secretaris, op 16 juni 2026.